Dve poznate svetske kompanije u oblasti infrastrukture “Behtel internešenel” i Enka ponudile su Vladi Srbije da uđu u posao izgradnje autoputa Beograd-Boljare. Američko-turski konzorcijum koji je izgradio autoput Zagreb-Split predlaže da radovi na deonici dužine 254 kilometra, čija se vrednost procenjuje na dve milijarde evra, krenu već 1. avgusta ove godine. Ako dobije posao, konzorcijum će angažovati domaće podizvođače. Kompanije Behtel i Enka zainteresovane su za izgradnju deonica od Beograda do Požege i od Požege do granice sa Crnom Gorom ili bilo koje druge deonice u okviru autoputne mreže Srbije. Ovaj konzorcijum ponudio je Vladi da bez intervencije države obezbedi kredit za taj projekat iz jedne američke banke, kao i da se detalji dogovore bez raspisivanja tendera, odnosno isključivo putem pregovaranja. Ovaj projekat bio bi rađen po modelu koji je sproveden u Hrvatskoj, odnosno na primeru izgradnje autoputa Zagreb-Split. Ugovor bi takođe bio gotovo identičan onom koji je potpisan sa hrvatskom vladom.
Dve poznate svetske kompanije u oblasti infrastrukture “Behtel internešenel” i Enka ponudile su Vladi Srbije da uđu u posao izgradnje autoputa Beograd-Boljare.
Američko-turski konzorcijum koji je izgradio autoput Zagreb-Split predlaže da radovi na deonici dužine 254 kilometra, čija se vrednost procenjuje na dve milijarde evra, krenu već 1. avgusta ove godine. Ako dobije posao, konzorcijum će angažovati domaće podizvođače, piše Blic.
Kako tvrdi izvor tog lista, kompanije Behtel i Enka zainteresovane su za izgradnju deonica od Beograda do Požege i od Požege do granice sa Crnom Gorom ili bilo koje druge deonice u okviru autoputne mreže Srbije.
Ovaj konzorcijum ponudio je Vladi da bez intervencije države obezbedi kredit za taj projekat iz jedne američke banke, kao i da se detalji dogovore bez raspisivanja tendera, odnosno isključivo putem pregovaranja.
„Ovaj projekat bio bi rađen po modelu koji je sproveden u Hrvatskoj, odnosno na primeru izgradnje autoputa Zagreb-Split. Ugovor bi takođe bio gotovo identičan onom koji je potpisan sa hrvatskom vladom“, kaže taj izvor.
To sa druge strane znači da bi stvarna vrednost ovog projekta bila utvrđena tek po završetku posla, kada bi Vladi bio uručen račun za izvršene radove. Prethodno bi se napravila okvirna procena vrednosti projekta izgradnje autoputa Beograd-Boljare, koja u ovom trenutku iznosi oko dve milijarde evra.Američko-turski konzorcijum takođe zahteva da Vlada jedino sa njima pregovara o realizaciji tog posla i sa ciljem zaključenja ugovora, a na državi je da obezbedi i kompletnu dokumentaciju i informacije za potencijalnog partnera.
„Postoji mogućnost da Behtel i Enka prvo rade deonicu od Beograda do Čačka, koja je vredna oko milijardu evra. Ukoliko bi taj deo posla bio uspešno završen, onda bi mogle da se rade i preostale deonice na ovom pravcu“, navodi izvor tog lista.
Istovremeno, kompanije Behtel i Enka pobedile su na tenderu za izgradnju 120 kilometara autoputa na Kosovu od Vrbnice do Merdara, odnosno od granice sa Albanijom do administrativne linije sa Srbijom.
Prema nekim procenama, kilometar autoputa koštaće od sedam do 7,5 miliona evra, a kompletna deonica između 700 i 800 miliona evra. Isti konzorcijum već gradi autoput kroz Albaniju ka Kosovu.